Arhiva Champions League: CFR Cluj 1-0 Maccabi Tel Aviv

Dupa ce CFR Cluj a reusit sa surprinda invingand FC Astana cu 3-1 in Gruia, si calificandu-se din turul 1 preliminar, campioana Romaniei a mai reusit inca un lucru notabil in aceasta editie de Liga Campionilor. CFR a castigat la limita meciul tur din Gruia cu campioana Israelului, Maccabi Tel Aviv, cu scorul de 1-0, meci contand pentru mansa tur a turului 2 preliminar al Ligii Campionilor. Pana acum, trebuie sa recunosc, CFR m-a surprins. Victorii cu Astana si Maccabi Tel Aviv, doua formatii care au jucat in grupele UEFA Champions League cu mult timp dupa ultima participare a feroviarilor in aceasta faza (2012-13, atunci cand s-a inregistrat si celebra victorie impotriva lui Manchester United, 1-0 pe Old Trafford). Daca cei de la Maccabi nu-mi inspirau prea mult, avand in vedere ca i-au eliminat norvegienii de la Sarpsborg in play-offul Europa League de anul trecut (bine, asa putem spune si despre CFR si Dudelange), Astana s-a obisnuit cu participarea an de an in grupele competitiilor europene. In fine, am avut, mai ales in aceste ultime doua meciuri in Champions League, remnisciente cu echipa dinaintea intrarii in insolventa, cand obtineau rezultate mult mai bune.

Cat despre meci, CFR a inceput destul de bine. Dupa un prim sfert de ora fara ocazii notabile din partea ambelor echipe, feroviarii au avut prima ocazie prin sutul lui Omrani, a carui centrare a fost deviata in corner de un fundas al israelienilor inainte ca Culio sa poata ajunge la minge sa suteze. Campioana a continuat sa-si creeze ocazii, iar dupa cateva minute, Omrani a inscris singurul gol al partidei dintr-o lovitura de cap in urma unui corner bine executat de Deac. 1-0. Israelienii au inceput un pressing mai agresiv din momentul in care s-au vazut condusi pe tabela de marcaj, insa nu au reusit sa puna in pericol poarta lui Arlauskis. In minutul 36, CFR si-a mai trecut in cont o ocazie prin Omrani, a carui lovitura de cap a trecut cu mult peste poarta lui Gianniotis. In ultimul minut al primei reprize, israelienii puteau egala scorul, insa sutul lui Ofoedu a trecut putin pe langa poarta lui Arlauskis.

In debutul reprizei secunde, cea mai mare ocazie le-a apartinut-o tot celor de la CFR. Rondon a putut sa faca 2-0 si sa ofere clujenilor un mare avantaj pentru meciul retur, dar a ratat incredibil unu-la-unu cu portarul. Apoi, cei de la Maccabi au inceput sa-si treaca si ei in cont cateva ocazii, insa scorul a ramas la fel pana la incheierea partidei. Astfel, CFR porneste cu un avantaj mic in economia returului de la Tel Aviv. Avantaj mic pentru ca va fi greu sa se impuna pe terenul lui Maccabi, unde nu doar ca sunt o multime de fani, dar si echipa joaca mai bine pe teren propriu. Nu stiu daca CFR poate fi ca Pandurii in vremea in care oltenii jucau in Europa League, sa mearga la Tel Aviv si sa castige (cu Hapoel, ce-i drept; au jucat si cu Maccabi, dar au luat bataie tur-retur).