Astana 1-0 CFR Cluj. Slabe sanse pentru campioana in returul de la Cluj

Duelul din turul 1 al UEFA Champions League dintre campioana Romaniei, CFR Cluj, si cea a Kazahstanului, FC Astana, s-a incheiat cu victoria Astanei cu scorul de 1-0, pe terenul sintetic al stadionului din capitala fostului stat sovietic.

Ce-i drept, CFR a avut ocazii, doar ca a fost putin mai complicat, mai ales ca si golgheterul George Tucudean a fost absent (accidentat) pentru partida din primul tur al Ligii Campionilor. Ceferistii au avut prima mare ocazie de gol in minutul 7, atunci cand Ovidiu Hoban a profitat de un ricoseu si a trimis un sut puternic putin peste poarta lui Erich. Apoi, Culio a reusit sa recupereze o minge in preajma careului advers si a reusit un sprint pana la poarta kazahilor, insa sutul sau a trecut pe langa poarta. Astana a dat replica cateva minute mai tarziu, atunci cand Arlauskis a reusit, cumva, sa respinga suturile trimise de Sigurjonsson si Tomasov. S-a plecat la cabine cu un 0-0, deschis, in care orice rezultat era posibil la sfarsitul partidei.

In repriza secunda, CFR a avut prima ocazie importanta prin sutul lui Adrian Paun, care insa a trecut peste poarta lui Erich. Astana a dat replica chiar prin fostul dinamovist Dorin Rotariu, roman de-al nostru, care a trimis un sut puternic la 30 de metri de poarta lui Arlauskis, insa fara emotii pentru portarul lituanian… sau pentru tabela de scor. Apoi, Paun a mai ratat o sansa in minutul 64, atunci cand unul dintre fundasii kazahilor a reusit sa-i blocheze sutul. Apoi, dintr-un corner prost executat al Astanei, mingea a ajuns cumva in careul mic al lui Arlauskis, de unde Evegeni Postnikov a marcat singurul gol al partidei. 1-0 pentru Astana. CFR a inceput sa preseze in atac, iar Hoban a fost schimbat cu Mario Rondon. CFR putea egala prin Bilel Omrani, care a fost servit bine de Sebastian Mailat, insa a trimis peste poarta.

Si asa, CFR mai trebuie sa marcheze cel putin un gol in retur pentru a mai putea spera la o calificare in turul 2. Sincer, n-a fost un meci rau avand in vedere adversarul de care au dat. Astana evolueaza de ani de zile in grupele competitiilor europene, iar ultima participare in grupele Ligii Campionilor a fost in 2015, in grupa cu Benfica, Atletico Madrid si Galatasaray. Plus ca a ajuns si in Primavara Europeana, unde a jucat cu Sporting Lisabona, in 2017.

CFR, pe de alta parte, nu a mai participat in grupele Ligii de la victoria aceea cu Manchester United pe Old Trafford. Proaspat iesita din insolventa, echipa a reusit sa castige titlul de doua ori in ultimii doi ani, insa in Europa nu mai poate atinge performantele pe care le realiza acum ceva ani. Dovada eliminarea cu Dudelange de anul trecut. Sau cu Dinamo Minsk in 2014.

Sa vedem in returul de la Cluj cum se va descurca echipa lui Dan Petrescu, insa nu am sperante. La fel a fost si anul trecut cu Malmo, iar CFR nu a reusit decat un 1-1 in Gruia dupa 0-1 in Suedia.