Returul sferturilor de finala UEFA Champions League

A avut loc si returul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, astfel incat acum stim si care sunt finalistele care se vor bate pentru un loc in finala in vederea castigarii marelui trofeu. Acestea sunt Real Madrid, Villarreal, Liverpool si Manchester City. In functie de tragerea la sorti, am putea avea o finala Anglia vs Spania sau una pur engleza / spaniola. Desi cel de-al doilea caz pare mult mai absurd in conditiile in care submarinul galben este surpriza din acest sezon al Ligii, reusind sa le elimine pe Juventus si pe Bayern Munchen, doua dintre fortele Europei la ora actuala… mai putin Juventus care a pierdut campionatul in Serie A in fata rivalei Inter sezonul trecut. Dar, sa ne concentram pe meciuri, pentru ca au fost de-a dreptul spectaculoase.

Real Madrid 2-3 Chelsea

Chelsea parea capabila sa intoarca rezultatul mai mult decat nefavorabil din turul de pe Stamford Bridge, in care londonezii au pierdut 1-3, chiar pe Santiago Bernabeu. The Blues au dominat cap-coada returul din Madrid si ar fi meritat sa treaca mai departe. Acestia au reusit sa deschida scorul prin Mason Mount in minutul 15, dupa care au ratat mai multe ocazii. Real a ratat la randul ei o sansa de egalare prin Benzema. A fost 1-0 la pauza, dupa care in a doua repriza Chelsea nu a ezitat sa-si majoreze avantajul la 2-0 prin reusita lui Rudiger si sa egaleze la general. Real a reusit sa marcheze la scurt timp, insa reusita lui Marcus Alonso a fost invalidata pe motiv de hant, iar Chelsea a profitat si a inscris prin Timo Werner in minutul 70, scor la care albastrii erau in semi-finale. Madrilenii au egalat la general 5 minute mai tarziu, prin Goes, trimitand meciul in prelungiri. Benzema a marcat in minutul 96 golul ce a calificat-o pe Madrid in semi-finale.

Bayern Munchen 1-1 Villarreal

Villarreal a reusit, fara indoiala, una dintre cele mai mari surprize din actuala editie a Ligii, in ciuda faptului ca nu a avut aceeasi evolutie ca in meciul tur, unde chiar s-a luptat cu bavarezii pentru a inscrie cat mai mult posibil. Cu toate acestea, Bayern a risipit o multime de ocazii, pana la golul lui Lewandowski in minutul 52, care a egalat situatia la general intre cele doua echipe. Cu toate acestea, bavarezii au continuat sa rateze pe teren propriu, iar Villarreal a punctat cu doua minute inainte de final, prin nigerianul Samuel Chukwueze, golul care a dus submarinul galben in semi-finale pentru prima data din 2006, atunci cand au fost invinsi de Arsenal.

Atletico Madrid 0-0 Manchester City

Un meci fara istorie care a consemnat trecerea celor de la City in semi-finale. La modul in care joaca nici nu avea cum sa fie Atletico echipa calificata. Cu toate ca pe Wanda Metropolitano a jucat mult mai ofensiv ca la Manchester, insa si cetatenii si-au creat propriile ocazii. Nimeni nu a marcat, iar echipa lui Pep Guardiola merge in semi-finale gratie victoriei cu 1-0 in tur.

Liverpool 3-3 Benfica

Amuzant este faptul ca Benfica nu a pornit niciodata cu ideea ca s-ar putea califica, pentru ca golul lui Konate in minutul 21 a distrus orice sansa teoretica mai aveau lusitanii dupa 1-3 la Lisabona. Cu toate acestea, acestia au egalat prin Goncalo Ramos pentru a stabili scorul la pauza 1-1. Firmino a adus scorul la 31 in doar 20 de minute de la debutul reprizei secunde, insa lusitanii au reusit sa egaleze prin Yaremchuk si Nunez, stabilind scorul final al unui egal de palmares pentru vulturi.