Champions League: rezultatele turului sferturilor de finala

In cadrul acestei saptamani a avut loc prima mansa a sferturilor de finala a UEFA Champions League, cea mai importanta competitie intercluburi in fotbalul european. Liverpool s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul Benficai si este favorita la accederea in semi-finale, Manchester City a avut meci dificil cu o Atletico care nu a avut absolut nici o ocazie, reusind doar 1-0, Real s-a impus categoric pe Stamford Bridge in fata unei Chelsea care sufera de probleme financiare si jurdice din cauza razboiului din Ucraina, iar Villarreal a produs surpriza castigand cu 1-0 pe Madrigal in fata celor de la Bayern Munchen, una dintre favoritele la trofeu in acest sezon. Sa le luam pe rand.

Chelsea 1-3 Real Madrid

Dupa optimile in care s-au chinuit sa treaca de PSG, si dupa o infrangere umilitoare in El Clasico in fata unei Barcelone care a avut cel mai slab sezon din ultimii 20 de ani (0-4 pe Bernabeu), nimeni nu mai credea ca Real ar putea face ceva in fata detinatoarei trofeului. Reamintim faptul ca Chelsea inca are palmares pozitiv in fata celor de la Real Madrid, in fata careia a castigat Supercupa Europei in 1998 si pe care a reusit s-o elimine in semi-finale chiar anul trecut, inainte de a castiga competitia in fata celor de la Manchester City. Cu toate acestea, problemele si-au spus cuvantul la Chelsea si pe teren, iar Real a fost echipa mai buna pe tot parcursul celor 90 de minute. Karim Benzema a reusit un hattrick de senzatie la 34 de ani, ajungand la 11 goluri in actuala editie a Ligii Campionilor, reusind al treilea gol chiar in debutul reprizei secunde, dupa ce Chelsea reusise sa reduca din diferenta prin Kai Harvetz la finalul primului act. Returul este pe Bernabeu si este greu de imaginat faptul ca Chelsea ar putea sa mai produca o surpriza in retur.

Villarreal 1-0 Bayern Munchen

Villarreal, castigatoarea Europa League in sezonul trecut, este de departe surpriza acestui sezon de Liga Campionilor. Nimeni nu se astepta sa iasa din grupa cu Manchester United si Atalanta, iar in optimi a reusit s-o elimine pe Juventus. Trupa lui Unai Emery are un parcurs european foarte bun in ultimii doi ani, iar acum a reusit s-o invinga pe Bayern Munchen, una dintre favoritele la castigarea competitiei. Si asta printr-un gol marcat de Arnaut Groeneveld in minutul 8. Bavarezii au dominat meciul, insa nici spaniolii nu s-au lasat mai prejos, mergand pe contra-atac de fiecare data cand au avut ocazia si creend pericol la poarta lui Manuel Neuer. Bayern Munchen nu este straina de infrangerile in mansa tur a fazelor superioare, totusi, astfel incat este de asteptat un macel in meciul retur de pe Allianz Arena.

Manchester City 1-0 Atletico Madrid

In continuare, Manchester City nu arata ca o echipa care ar putea castiga competitia in momentul de fata. Cu siguranta, ar putea trece foarte usor de Atletico avand in vedere faptul ca elevii lui Simeone nu au avut absolut nici o ocazie la poarta cetatenilor si probabil nu vor avea un joc mai bun in returul de pe Wanda Metropolitano, insa, pentru dominatia categorica a lui Manchester City, englezii au reusit sa marcheze abia in minutul 70 prin De Bruyne. Este o situatie ingrijoratoare pentru echipa lui Pep Guardiola, care a ajuns in finala anul trecut. Semi-finalele vor fi dificile indiferent de adversar.

Benfica 1-3 Liverpool

Nu prea ar fi multe de spus despre acest meci, in afara faptului ca Benfica nu ar fi putut pune prea mare pericol pentru cormorani. Konate, Mane si Diaz au marcat pentru scouseri, in timp ce Nunez a redus din diferenta pentru lusitani.