Universitatea Craiova 1-0 Rapid. Cum se schimba calculele

Universitatea Craiova a avut parte de prima victorie in Liga 1 dupa o serie de 7 meciuri fara succes, chiar in prima partida din 2022. Craiova, care era vazuta ca o potentiala contra-candidata la titlu impotriva CFR si a FCSB-ului, si a avut, in prima faza, un parcurs destul de bun de la venirea lui Laurentiu Regecampf ca antrenor si pana acum. Insa cele 7 etape fara victorie au lasat Craiova pe locul 5, simtind presiune din partea Farului si a Rapidului, cu posibilitatea de a iesi total din calculele pentru play-off. La polul opus, Rapidul venea dupa o serie aproape la fel de negativa, reusind contraperformanta de a iesi complet de pe locurile de play-off dupa ce a legat doar doua victorii in ultimele 8 meciuri din 2021. Chiar cu putin timp inainte de inceperea jocului, FC Arges, o alta potentiala candidata la play-off, care a fost de altfel si revelatia sezonului trecut, s-a impus cu scorul de 2-1 in fata celor de la Dinamo, ajungand la un punct in spatele Rapidului. In fine, avand in considerare faptul ca este unul dintre cele mai vechi derby-uri din campionat dar si un meci cu o miza destul de mare, era de asteptat sa fie spectacol la Craiova-Rapid.

Craiova a reusit sa deschida scorul inca de la inceputul partidei, atunci cand Andrei Ivan i-a pasat lui Elvir Koljic in fata portii, bosniacul reusind o preluare si un sut care a decis soarta partidei inca din minutul 5. Koljic putea face 2-0 doar la cateva minute distanta, la centrarea cu piciorul stang a lui Gustavo, insa atacantul oltenilor a reluat cu capul pe langa poarta. In minutul 20 a avut si Rapidul prima mare ocazie a meciului atunci cand Albert Stahl putea restabili egalitatea, insa devierea sa cu capul a fost prinsa de catre Pigliacelli fara prea mari dificultati. Stahl a reusit sa marcheze, in cele din urma, in ultimele minute ale primei reprize, insa reusita sa a fost invalidata din cauza faptului ca se afla in offsaid.

A doua repriza, comparativ, a fost mult mai echilibrata, cel putin din punct de vedere al posesiei si al jocului la marginea terenului, pentru ca marile ocazii le-au apartinut oltenilor. Ivan a avut o ocazie pentru Craiova in minutul 56, atunci cand sutul sau din afara careului a fost deviat si a ajuns in afara terenului. Oltenii puteau din nou sa faca 2-0 in momentul in care Cimpanu a ramas singur cu Moldovan. Acesta a sutat foarte bine, insa interventia portarului rapidist a fost una excelenta. Replica Rapidului a venit in minutul 73, atunci cand Vojtus putea sa egaleze pentru giulesteni dupa o gafa a lui Marius Constantin, insa balonul a trecut pe langa poarta oltenilor. Craiova a avut o ultima ocazie importanta atunci cand Baiaram a trimis din prima la poarta lui Moldovan, insa acesta a fost pe faza si a reusit sa respinga. Minge care a ricosat la Ivan, insa Moldovan a respins si sutul acestuia, iar Universitatea Craiova – Rapid s-a terminat 1-0. In urma acestui rezultat, Craiova a urcat pe locul 4 cu 35 de puncte, cel putin pana la meciul celor de la FC Botosani cu Sepsi Sfantu Gheorghe.

Echipele de start

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vladoiu, Papp, Constantin, Bancu – Screciu, Cretu – Gustavo, Vina, Ivan – Koljic

Rezerve: Lazar, Mitran, Vatajelu, Mateiu, Markovic, Campanu, Baiaram, Capatana, D. Sala

Antrenor: Laurentiu Regechampf

Rapid Bucuresti: Moldovan – Acuna, Sapunaru, Dandea, J. Morais – Albu, Crepulja, R. Ilie – Sefer, Ad. Balan, Stahl

Rezerve: Draghia, Goge, Onea, Alami, Panoiu, Kait, Carnat, Vojtus

Antrenor: Mihai Iosif