Alashkert 0-3 FCSB. Meci fara istoric intre cele doua formatii

Alashkert in sine este o echipa fara istoric. A fost fondata in anul 1990, a promovat in prima liga in 2013, si s-a calificat pentru prima oara in cupele europene in 2015, cand a jucat in Europa League cu scotienii de la St. Johnstone. In 2016, au obtinut primul titlu de campioana a Armeniei, dupa care si-au mai trecut doua astfel de titluri in palmares pana in 2018. Sunt o cunostinta mai veche, sau mai noua, de a CFR Cluj, cele doua echipe intalnindu-se anul trecut in turul 3 preliminar al Europa League, dupa ce campioana fusese eliminata din Liga Campionilor de catre Malmo. A fost 7-0 pentru CFR la general, 2-0 in Armenia si 5-0 in Gruia, insa calificarea a fost urmata de cea mai rusinoasa eliminare a unei echipe romanesti in cupele europene, de catre cei de la Dudelange. Acum, FCSB este cea care se intalneste cu Alashkert, iar miza nu pare a fi prea mare pentru echipa lui Gigi Becali. Nicidecum.

Ceea ce ma amuza, insa, a fost cum a jucat FCSB in prima repriza. Anonimii de la Alashkert au avut cele mai mari ocazii, puteau sa marcheze de nenumarate ori daca Andrei Vlad era un portar mai slab. Sau daca atacantii lor erau mai tehnici? In minutul 14, armenii au avut si o bara, atunci cand Nenadovic l-a depasit pe Florin Tanase sa fie singur cu portarul, insa Vlad i-a respins mingea direct in transversala. Dupa cateva ocazii nesemnificative, a avut si FCSB o interventie in careul armenilor, atunci cand Coman a batut bine un corner, dar Cristea nu a reusit sa ajunga la minge pana ce aceasta nu a fost respinsa de catre un fundas armean. Au mai avut astia de la Alashkert o ocazie prin minutul 39, atunci cand Sekulic l-a depasit pe Planic si a trimis o torpila de la marginea careului de 16 metri, care a fost scos in corner de Vlad. Desi, putea sa intre, daca nu era mai atent. Asa s-a terminat o repriza plictisitoare, cu scorul de 0-0 intre cele doua formatii.

Golurile au inceput sa curga abia in partea a doua a intalnirii dintre cele doua echipe. Florin Tanase a deschis scorul dupa o respingere gresita a portarului gazda. Cristea a facut 2-0 din centrarea lui Vana. Si, pe final, Florinel Coman a inscris si el in a treia victorie la rand pentru FCSB in Europa League. FCSB a pornit din turul 1 preliminar, unde s-a intalnit cu cei de la Milasami Orhei, fosta campioana a Republicii Moldova, care a reusit la un moment dat s-o elimine pe Ludogorets Razgrad (desi, de atunci, au scos-o si Videoton si Ferencvaros, cam in aceleasi faze). Returul de la Giurgiu (unde FCSB joaca pana la renovarea gazonului de pe Arena Nationala) este doar o formalitate, iar in turul 3, FCSB urmeaza sa evolueze contra invingatoarei dintre Mlada Boleslav si Ordabasy. Cel mai probabil, va fi un FCSB-Mlada Boleslav in turul 3, avand in vedere ca nu vad cum s-ar putea califica nici kazahii. Vom vedea.