Semi-finale UEFA Europa League: Chelsea 1-1 Eintracht Frankfurt (4-3 dupa penalty-uri)

Returul de pe Stamford Bridge in semi-finalele Europa League dintre Chelsea si Eintracht Frankfurt ar fi fost la fel de plictisitor ca si meciul tur, daca nu ar fi fost prelungirile si loviturile de departajare. Frankfurt a picat cu capul sus, dupa ce a eliminat Shakhtar Donetsk, Inter si Benfica pentru a ajunge pana aici, si  nu a fost invinsa decat la loteria penalty-urilor. Intr-un mod chiar dramatic, as putea spune, pentru ca la un moment dat erau cu un picior in finala de la Baku. Arsenal isi obtinuse calificarea de ceva vreme atunci cand cele doua echipe inca isi mai disputau locul in ultimul act al Europa League. Dintre cele doua echipe Frankfurt avea mai mult nevoie de o finala Europa League, ca o alternativa pentru a ajunge pentru prima data in Liga Campionilor. Avand in vedere faptul ca, desi se afla inca pe locul 4, sansele ei au scazut considerabil dupa ce a fost invinsa cu 6-1 de catre Bayer Leverkusen, rivala sa pentru participarea in cea mai titrata competitie europeana. In ce o priveste pe Chelsea si-a asigurat deja calificarea, terminand in mod sigur sezonul in top 4 indiferent de rezultatele pe care le obtine in ultima etapa.

Rezerva Ruben Lotftus Cheek a deschis scorul pentru Chelsea in minutul 28, iar londonezii au plecat cu 1-0 la vestiare. La 4 minute dupa debutul reprizei secunde, Frankfurt a egalat prin golgheterul Luka Jovic, care ar fi dorit de catre Barcelona si Real Madrid. Apoi, Frankfurt a inceput sa atace la modul cel mai serios, creeandu-si mai multe ocazii ce puteau aduce eliminarea londonezilor. Astfel, David Luiz a reusit sa respinga de pe linia portii o minge ce se ducea direct spre gol, iar Zapacosta a scos inca un sut din fata portii goale. In cele din urma, meciul s-a terminat la egalitate dupa 90 de minute plus prelungiri. In minutele de prelungire, nici una dintre echipe nu a reusit sa marcheze. Apoi s-a trecut la loviturile de departajare. 1-1 dupa golurile lui Haller si Barkley, iar dupa o ratare a lui Azpilicueta de la punctul cu var  scorul a devenit de 3-2 pentru Frankfurt, care a marcat prin Jovic si De Guzman. La acel scor, toata lumea credea ca nemtii au ajuns in finala Europa League, insa Hinteregger si Paciencia au ratat fenomenal, pe cand David Luiz si Hazard au marcat.

Astfel, Chelsea si-a asigurat participarea in cea de-a doua finala de Europa League din istorie, dupa cea castigata impotriva Benficai in 2013, atunci cand echipa era condusa de Rafael Benitez, actualul antrenor al celor de la Newcastle United. Chelsea va juca, la Baku, finala impotriva marii sale rivale londoneze, Arsenal, care porneste cu o mult mai mare motivatie pentru simplul fapt ca nu are in palmares decat o Cupa a Cupelor castigata cu Parma in 1994, dar si pentru ca e cam ultima cale prin care isi mai pot asigura o participare in Liga Campionilor in sezonul viitor. Fara indoiala, este un an in care englezii au ajuns in fiecare finala a unei competitii europene, la un an dupa ce nationala engleza a pierdut in fata Croatiei calificarea in finala Cupei Mondiale.