CFR Cluj este mereu echipa care depaseste asteptarile in ciuda faptului ca nimeni nu-i da sanse sa mai realizeze astfel de lucruri. Cel putin sezonul asta si-a asumat acest rol inca din primul tur preliminar al Ligii Campionilor si pana a ajuns in aceasta faza a grupelor Europa League. Chiar si in meciul asta, nimeni nu se mai astepta ca CFR s-o bata pe Rennes dupa ce s-a intamplat in Franta. Adica, a fost un meci extrem de controversat, daca putem spune astfel. Rennes a ramas in 10 jucatori inca de la debutul primei reprize, dupa care ceferistii au luat cu asalt poarta francezilor si au reusit sa inscrie golul victoriei prin Ciprian Deac. Pentru ca da, portarul a fost cel care a luat cartonasul rosu si a trebuit inlocuit cu un goalkeeper mai tanar si mai lipsit de experienta. In repriza a doua, Rennes a ramas in 9 jucatori, insa a avut control total asupra jocului si mare a fost mirarea in faptul ca nu a reusit sa inscrie golul egalizator, pentru ca ar fi meritat victoria.

Bine, acum se stie ca CFR e mai buna acasa decat in deplasare. Acasa a intors rezultatul general atunci cu Astana, cand a batut 3-1 in tur si tot acasa s-a impus cu 2-1 in fata lui Lazio in primul meci din grupa. Insa banuiam ca setea de razbunare a francezilor dupa primul meci din Franta avea sa fie factorul care sa-i ghideze spre victorie in Gruia. Se pare ca nu a fost deloc asa.

Ei bine, si in acest meci, cei de la Rennes au inregistrat o gramada de ocazii. Francezii au avut ocazia primei reprize, prin Niang. Culio a dat primul semnal ofensiv dupa pauza, iar Arlauskis a fost de netrecut la suturile lui Del Castillo si Bourigeaud. De remarcat faptul ca paradele lui Arlauskis in acest meci au fost de neintrecut, exact la fel cum era pe vremuri. Mai exact, atunci cand evolua la Unirea Urziceni si apara cu Sevilla, cand fosta campioana a Romaniei s-a impus cu scorul de 1-0 in meciul disputat de acestea in grupele Ligii Campionilor.

CFR a fost mai ofensiva pe final de meci. Rondon a ratat o ocazie mare in minutul 82. Cateva minute mai tarziu, a marcat golul victoriei, insa nu a apucat sa termine meciul pe teren, dupa ce si-a faultat dur un adversar. Apararea clujenilor a fost de netrecut in ultimele minute la pressingul francezilor, obtinand si a doua victorie in fata celor de la Rennes.

Din nou, CFR a acumulat in momentul de fata 9 puncte si este aproape de primavara Europa League, care poate fi sarbatorita etapa viitoare in cazul in care pierd la Lazio cu un scor mai bun decat 2-1. Cei de la CFR mai au nevoie de un singur punct pentru a putea sarbatori o calificare in saisprezecimile Europa League. Ceea ce, pentru fotbalul romanesc in conditiile actuale, ar fi o realizare imensa.

One Reply to “CFR Cluj 1-0 Rennes. Din nou, iar clujenii sunt aproape de o calificare in Primavara Europeana”

1. CFR Cluj ocupa locul doi in grupa E, cu 6 puncte, cu unul mai pu?in fa?a de ocupanta primului loc, Celtic. Cei de la Rennes sunt pe ultima pozi?ie, cu un singur punct.