Atalanta, surpriza ultimelor trei sezoane din Serie A

Atunci cand Gasperini conducea Inter spre o tura de cinci meciuri fara victorie, inclusiv o infrangere umilitoare in Liga Campionilor impotriva lui Trabzonspor, 0-1 pe Meazza, nimeni nu credea ca o sa ajunga intr-un punct in care sa antreneze la un nivel bun. Pierduse, pe teren propriu, cu o echipa care ratase la mustata titlul in Turcia, fusese eliminata din Europa League si participa in Champions League doar pentru ca Fenerbahce avea interdictie la meciuri europene din partea UEFA pentru blaturi. Toti interistii il injurau, de fiecare lucru de care puteau. Intre timp, s-a dovedit ca problema e la Inter, nu la antrenorul lui Inter. Acum, Gasperini a condus cealalta formatie nerazzuri a Italiei in grupele Ligii Campionilor dupa ce a furat Interului locul 3. Cum se intoarce soarta.

Gasperini a ajuns la Atalanta in 2016, dupa despartirea de Genoa. La vremea respectiva, Atalanta nu mai jucase intr-o competitie europeana de 25 de ani, de la sfertul de finala cu Inter in Cupa UEFA in 1991. Echipa suferise retrogradari in Serie B in 2003, 2005 si 2010, iar ultima promovare in Serie A in 2011. Inainte de venirea lui Gasperini, Atalanta terminase campionatul pe locul 13, salvandu-se in extremis de la retrogradare, fiind la un moment dat cu doar doua puncte peste linia retrogradabila.

Inceputul a fost un dezastru. Pana la sfarsitul lui septembrie, Atalanta pierduse 4 din primele 5 meciuri in campionat, iar Gasperini se afla pe punctul de a fi demis. O victorie de 3-1 cu Crotone ii oferise o gura de aer, dar urma un meci aproape imposibil, cu Napoli. Poate ajunsese sa ia decizia asta pentru ca se gandea ca nu mai are nimic de pierdut, dar Gasperini i-a aliniat pe tinerii Caldara si Gagliardini in meciul cu Napoli, pe baza performantei de la antrenamente. Era o mutare riscanta, cei doi nu aveau nici un meci in picioare si urmau sa joace cu Napoli, care era singura echipa neinvinsa in Italia la vremea respectiva. Si totusi, Atalanta a castigat cu 1-0, gratie unui gol marcat in minutul 9 de Petagna, si de aici a inceput totul. Atalanta a continuat in acelasi ritm, ajungand la 8 meciuri fara infrangere, dintre care 7 victorii, impunandu-se inclusiv in fata unor echipe ca Roma sau Inter. Pana cand un 1-2 cu Juve a oprit seria de succes. Doar 3 infrangeri a mai suferit formatia din Bergamo de atunci. In cele din urma, Atalanta a terminat sezonul pe locul 4, asigurandu-si calificarea in grupele Europa League.

Formatia din Bergamo revenea in fotbalul european dupa 26 de ani. Atalanta a terminat pe primul loc intr-o grupa cu Lyon, Everton si Apollon Limassol, fara infrangere, cu 14 puncte (6 victorii si 2 egaluri, cu Lyon si Apollon, 1-1). Dubla cu Borussia Dortmund din optimi a fost una de poveste. In meciul tur de pe Westfallenstadion, dupa 0-1 la pauza, Atalanta prelua conducerea prin doua goluri marcate de Ilicic in 5 minute, insa nemtii au egalat dupa 4 minute si au castigat printr-un gol al lui Batshuayi in minutul 90+3. In returul de la Begamo, Atalanta a marcat rapid, prin Toloi in minutul 11, si a dominat tactic partida, insa Dortmund a egalat in minutul 83, iar italienii au fost eliminati. In campionat, Atalanta terminase pe locul 7, calificandu-se, din nou, in Europa League dupa ce Juventus a castigat Cupa impotriva Milanului.

Campania europeana a Atalantei in sezonul recent incheiat a fost mai scurta, incepand din turul 2, trecand peste Sarajevo si Hapoel Haifa, insa fiind eliminata in play-off de Copenhaga, dupa 0-0 in ambele manse si 3-4 la penalty-uri, dupa ce Gomez si Cornelius ratasera. Off, echipele italiene si penalty-urile.

In campionat, sezonul pentru Atalanta incepuse cu 7 meciuri fara victorie din primele 8 ale campaniei in Serie A, dintre care 4 infrangeri. Echipa reusise remize cu Roma si Milan, insa pierduse cu formatii precum Cagliari sau SPAL. Dupa care echipa si-a mai revenit, pana in punctul in care a reusit un 4-1 cu Inter. Dupa o serie de rezultate mixte, ultima infrangere a Atlantei a venit pe 23 februarie, 0-2 cu Torino. Dupa care Atalanta a inregistrat 13 meciuri consecutive fara infrangere pana la finalul sezonului, remizand pana si cu Juventus. Constanta Atalantei in ultimele luni de campionat, combinate cu caderile suferite de Inter si Milan, si cu situatia Romei, au asigurat formatiei din Bergamo locul 3 si o participare in grupele Ligii Campionilor in toamna.